Lift11: Kai

Arhitekt

Kavakava Architects

Asukoht

Kalarand, Tallinn

Pindala

70m2

Ehitusjärk

Ehitatud ja Lammutatud 2011

Klient

Lift11 Linnainstallatsioonide festival

Fotod

Margit Argus, Siiri Vallner

Tüpoloogia

Maastiku- ja linnaplaneerimine, Avalikud projektid

Sildid

Avalik, Tallinn

“Kai” oli linnainstallatsioonide festivali LIFT11 (www.lift11.ee) üks projektidest. Festivali kohaspetsiifilised installatsioonid paiknesid eriilmelistes Tallinna paikades. Nende eesmärk oli esile tõsta kohti ja vaatenurki, mis erineksid Tallinna postkaardikuvandist, kõnetades nii kohalikke elanikke kui ka külalisi. Laiemalt püüdis LIFT11 murda eelarvamusi tänapäeva avaliku ruumikunsti suhtes ja juhtida tähelepanu linnaruumi kasutamise võimaluste mitmekesisusele.

Ajutise nstallatsiooni “Kai” eesmärgiks oli julgustada koha ajutist kasutust ja tuua välja selle lagunemise ilu. Samuti uuris see Kalaranda enne selle ametlikku reaalset kasutuselevõttu. Aastakümneid kasutuseta ja hooldamata seisnud vana kai oli murenenud ja deformeerunud. See ei olnud enam laevade sildumiseks sobilik, kuid oli suurepärane istumiseks, lõõgastumiseks ja lõbusaks ajaveetmiseks.

Pidevalt muutuv pind elas oma elu, mida installatsioonis rõhutai laudise paigutamisega betoonist kaile. Seeläbi muudeti lagunev objekt osaks kaasaegsest linnaruumist. Lauad saeti täpselt vormi, mis oli tekkinud lagunenud betoonplokkide murdumisel tekkinud. Kaasaegsetele arhitektidele on omane luua ruume ja pindu, mis on pealtnäha ebastabiilsed, Kalaranna näol leiti ideaalne objekt, mida sai kasutada katsetamiseks.

2013. aastal märgiti “Kai” ära ka Eesti Arhitektide Liidu võistlusel “VÄIKE 2010-2012”.