Tondiraba Jäähall

Arhitektid

Kadarik Tüür Architects
Mihkel Tüür
Ott Kadarik

Meeskond

Katerina Veerde, Katrin Kapanen, Tanel Trepp, Aleksei Petrov, Alice Laanemägi, Meelis Vanker, Priit Hamer

Sisearhitekt

Eeva Masso, Kadri Tamme, Liis Mägi

Asukoht

Tallinn

Pindala

21 000m2

Ehitusjärk

Valminud 2014

Klient

Tallinna Spordi- ja Noorsooamet

Fotod

Kaido Haagen

Tüpoloogia

Teenindus, Avalikud projektid

Sildid

Avalik, Sport, Tallinn

Tondiraba jäähall oli esimeseks etapiks suuremast spordirajatiste kompleksist Lasnamäel. Piirkond, mida tuntakse eelkõige paneelmajadega magalana asus 2010. aastatel läbima hoogsat arengut. Lisatud on palju ühiskondlikku taristut (sh avalikke hooneid, spordisaale jpm), mis 1970. ja 1980. aastatel lööktööna valminud linnaosa ehitamise käigus tegemata jäi.

Jäähall mahutab kaht täismõõtmetes uisuväljakut ning multifunktsionaalset peaareeni, mida saab lisaks uisuspordile kasutada korvpalli, võrkpalli ja teistegi spordialade tarvis, aga ka mitmesuguste kultuuriürituste toimumispaigana. Hoone välisseinad on konstrueeritud tehases valmistatud raudbetoonpaneelidest, millesse on valatud eri suuruse ja kujuga aktsentavasid. Lasnamäe kortermajade tuhandetest akendest inspireeritud avad annavad hoonele lisaks loomulikule valgusele ka põneva ilme.

Peaareeni, aga ka teiste uisuväljakute laekonstruktsioonis on kasutatud 62 m pikkuseid liimpuidust kandetalasid, mis lisavad tehnitsistlikule sisekujundusele tüki orgaanikat. Tondiraba jäähalli projektiga õnnestus Kadarik Tüür Arhitektidel näidata, et mänguline, ent pragmaatiline tänapäevane arhitektuur võib edukalt elavdada monotoonset linnakeskkonda.