Typehouse 1×1

Arhitektid

Karisma Architects
Katus
Kai Süda
Risto Parve

Sisedisain

Kai Süda, Risto Parve

Asukoht

Saku

Pindala

150m2

Ehitusjärk

Valminud 2012

Klient

Eraisik

Fotod

Reio Avaste

Tüpoloogia

Elamu projektid

Sildid

Villa, Puitkonstruktsioon

Paljud esitavad vähemalt korra elus küsimuse: kas langetada valik tüüpmaja kasuks või valida erilahendus? Personaalne projekt ja suhtlus konkreetse tellija soove ja vajadusi arvestava arhitektiga või siis tüüpmaja, mis on enamasti konservatiivne ning sageli tundmatu projekteerija poolt joonestatud, kuid mille saab seevastu kiiresti püstida? Valikuvariante väga palju tänapäeval kahjuks pole. Karisma Arhitektid kui ühed Eesti parima kaasaegse arhitektuuri loojad soovisid seetõttu projekteerida esinduslikke progressiivseid tüüpmaju, mis toodaks lisaväärtust ehituskunstis tervikuna.

1 x 1 – Hoone põhineb teljestikul 1x1m, mille ühikud on täidetudviisil, mis loovad privaatsete ning ühiste ruumide vahelisi kvaliteetseid suhteid. Tänavapoolsesse hoone seina on paigutatud märjad ruumid, mis ei vaja aknaid. Privaatsed toad on lahus nii üksteisest kui ka tänavapoolsest fassaadist, tekitades maja sisse avara ning jätkuva vaheruumi. Hoone avatus on suunatud läbi hoone keskme avaneva panoraamse vaate tagahoovi või aeda.

4 x 4 – Hoone põhineb ruumilistel moodulitel pikkuse, laiuse ja kõrgusega 4x4x4m. Tänu oma kõrgusele on võimalik luua kammerlikke ruume ning avatuid välis- ja siseruumi piiridega mängivaid emotsioonaalseid ruume. Hoone on struktuurilt justkui külili keeratud klassikaline maja, mille tulemusena muudavad interjöör (mööbel, siseviimistlus) ning liikumine (kasutajad) hoone fassaadi ajas muutuvaks.

6 x 6 – Hoone põhineb üheksast 6x6m ühikust koosnevast väljast. Väljal paiknevad ühikud on täidetud vastavalt funktsionaalsetele seostele. Lõikeliselt jaguneb hoone kaheks selgelt eristuvaks kihiks – sotsiaalsed (ühisruumid) 1. korrusel ning privaatsed ruumid 2. korrusel. Ühikute paigutus väljal ning nende kinnised ja avatud seinad takistavad osavalt vaadet väljast sisse, kuid lubavad samas avaraid ja panoraamseid vaateid ümbrusele  hoone seest. Hoone avatus välusmaailmale on saavutaud tänu hoone keskmes asuvale õdusale privaatsele aiale.