Ülemiste City

Asukoht

Ülemiste 4, Tallinn

Client

Technopolis Ülemiste, Mainor

Photos

Kert Saarma

Tüpoloogia

Äriprojektid, Avalikud projektid

Sildid

Eesti, Tallinn

Endise Dvigateli vabriku territooriumile ehitatud nutilinna on arendatud alates 2005. aastast ning seal asub mitu innovaatilist kontorit, kultuuriinstitutsiooni, väikeäri, tööstusettevõtet, kus töötab kokku üle 7000 inimese. Baltimaade atraktiivsemaid majanduskomplekse on kerkinud Tartu ja Peterburi maantee, Lennujaama ja raudtee vahele.

Eesti taasiseseisvumise järel osutus vabrik uutes tingimustes konkurentsivõimetuks. Erastamise käigus prooviti seda korduvalt, kuid ebaõnnestunult uuesti efektiivseks muuta ning alles seejärel otsustati ärimudelit täielikult vahetada. Kolmandik territooriumist kuulub Technopolis Ülemiste LLC’le ning Ülejäänud Mainor Ülemiste LLC’le. Alates 2005. aastast on kaks ettevõtet transformeerinud endist tööstusala moodsaks tehnokampuseks. Arenduse eeskujuks võeti Kista linna tehnokampus Rootsis.

Säilinud industriaalarhitektuuri tasakaalustamiseks on sellele juurde lisatud kaasaegset kommertsarhitektuuri. Arendajate sooviks on luua holistiliselt funktsioneeriv piirkond ning see väljendub arhitektuurselt hoolikalt kavandatud taristus ning avalike ruumide ja välialade peenhäälestamises.

Uusarendus on vanale ajaloolisele tööstusalale andnud uue hingamise. Rasketööstuse kompleks on asendunud moodsate ärimajade, sidusate parkide, jalakäijateede ja rohelusega. Lisaks kontoritele asuvad Ülemiste Citys ka spordiklubid, toidupoed, restoranid ja lasteaed ning 2020. aastast peale ka korterid. Arendajate eesmärk on muuta Ülemiste City 2025. aastaks ööpäevaringselt toimivaks multifunktsionaalseks piirkonnaks, kus elaks kokku 5000 inimest ning töötaks 15 000.