Viru Hotell

Arhitektid

Mart Port
Henno Sepmann

Asukoht

Viru väljak 4, 10111 Tallinn

Pindala

47680,9 m2

Ehitusjärk

Valminud 1972

Fotod

Kert Haagen

Tüpoloogia

Äriprojektid, Teenindus, Ajalooline

Sildid

Hotell, Uus linna piirkond, Avalik, Tallinn

22-korruseline Viru Hotell on vanim modernistlik kõrghoone Tallinnas. See valmis ajal, mil käis tuline vaidlus kõrghoonete ehitamise üle südalinna piirkonda. Peamine põhjus diskussiooniks oli keskaegse vanalinna lähedus planeeritavatele kõrghoonetele.

Viru Hotell kuulus üleliidulise Inturist hotellide ketti, mille hallata olid välismaalastele mõeldud majutusasutused kõigis Nõukogude Liidu vabariikide pealinnades. Enamik nendest olid ehitatud pealinnade keskväljakute äärde prominentsele kohale. Viru hotelli arhitektuur tugineb toona ka läänes laialt levinud kõrghoonete lahendusele: põhikorpuse moodustab vertikaalne 23-korruseline tahukas, millele liitub madal, kahekorruseline horisontaalne maht, kus asuvad hotelli restoranid ja erinevad abiruumid. Need kaks osa moodustavad L-kuju. Arhitektuurne kujundus on tagasihoidlik, toetudes eelkõige heleda fassaadimaterjali ja tumedate detailide vastandusele. Iseloomulik on vertikaalse mahu külje tumeda viimistlusega sisselõige.

Vertikaalse mahu kahel esimesel korrusel asuvad administratiivruumid ja vestibüül ning viimasel korrusel vaateplatvormiga restoran ja baar. Nende vahele jäävatel korrustel on 829 hotellituba. Kompleksi ehitasid Soome ettevõtted, kasutades kaasa toodud materjale. See andis arhitektidele vabamad käed teha keerukaid lahendusi ja kasutada rohkem ka näiteks valubetooni. Juhuks kui valuuta eraldust välisehitajate palkamiseks aga ei oleks tehtud, koostati lisaprojekt ka nõukogude materjale kasutades (n. paneelid jt materjalid). Kahjuks on hilisemad ümberehitused hävitanud kogu algse sisekujunduse. Hotell oli algupärase lahendusega tuntud oma terviklikkuse poolest – interjööri ja eksterjööri ühendas sarnaste materjalide kasutamine ja lihtsuse esteetika.