25. aug. 2020

TAB 2022 kuraatorid on selgunud

TAB 2022 kuraatorid

Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2022 ideekonkursi võitis kavand pealkirjaga “Söödav. Arhitektuur, mis valmistab toitu või on ära söödud”. Võidutöö peakuraatorid on arhitektid Lydia Kallipoliti ja Areti Markopoulou. Lydia Kallipoliti on lisaks arhitektile insener, tunnustatud akadeemik ja New Yorg’i Cooper Union’i arhitektuurikooli õppejõud. Areti Markopoulou tegutseb arhitekti ja linnatehnoloogina Barcelonas ning on Kataloonia Kõrgema Arhitektuuri Instituudi (IAAC) akadeemiline direktor. Kohaliku kaaskuraatori rollis on arhitekt Ivan Sergejev, kes töötab Tallinna Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi keskkonnasäästliku ehituse nõunikuna.

TAB 2022 kuraatorikonkursi võidutöö tõstab esile pakilise vajaduse paigutada tootmine ümber linnade keskele ning taasleiutada uusi tarbimis- ja asustusmu­deleid. Sõnale “toit” lähenetakse biennaalil nii sõna otseses mõttes kui ka metafooriliselt.

Biennaalil uuritakse kohaliku tootmise ja isevarustatuse arhitektuuristrateegiaid ning võimalusi nende integreerimiseks juba ehitatud keskkonda. Kui seni on materjalide ja prügi ümbertöötlemine olnud arhitektuuri loomisel sekundaarsed, siis TAB 2022 kuraatorteema asendab traditsioonilised lineaarsed “tooda, kasuta ja vabane” süsteemid ringsüsteemidega, mille eesmärk on piirata materjalide ja ressursside kadu. Ehitatud keskkonna elutsüklite kavandamine ja kujundamine – nii materjalide, ehitiste kui ruumide osas, võimend­ab arhitektuuri kultuurilisi ja geograafilisi piire.

Kuraatorivõistluse kahele teisele kohale valis žürii võistlustööd ”Kohanev pärandiruum” (kuraatormeeskond Kaija – Luisa Kurik, Ewa Effiom, Keiti Kljavin ja Martina Schwab) ning töö pealkirjaga ”Kodu”(kuraatormeeskond Eerika Alev, Eva Kedelauk, Kristel Niisuke, Kristiina Way, Margus Tamm).

Kuraatorivõistluse žüriisse kuulusid TAB ümarlaua juhataja ja žürii esimees Villem Tomiste, Eesti Arhitektuurikeskuse juhataja Raul Järg, Kultuuriminiseeriumi arhitektuuri ja disaininõunik Veronika Valk- Siska, TAB 2019 kuraatori assistent Liina Soosaar, arhitekt Tiit Trummal, Eesti Kunstiakadeemia vanemteadur Epp Lankots ja arhitekt Johan Tali.

Järjekorras kuues Tallinna Arhitektuuribiennaal toimub 7.-11. septembril 2022. aastal.

Kuraatorivõistluse korraldamist toetasid Eesti Kultuurkapital ja Kultuuriministeerium.