Tallinna arhitektuuribiennaal

TAB2024 kuraatorivõistlus avatud!

Eesti Arhitektuurikeskuse poolt korraldatav Tallinna Arhitektuuribiennaal ehk TAB on alates 2011. aastast toimunud rahvusvaheline arhitektuurifestival, mis tutvustab kohalikku arhitektuurikultuuri, käsitleb aktuaalseid teemasid arhitektuuris ning heidab pilgu arhitektuurivaldkonna tulevikku. TAB pakub sündmusteprogrammi nii valdkonna tippudele, alles arhitektuurivaldkonnas tegutsemist alustavatele noortele professionaalidele kui arhitektuurihuvilistele.

6. Tallinna Arhitektuuribiennaali „Söödav ehk Ainevahetuse arhitektuur“ avanädalat külastas ligi 3000 inimest, kes käisid näitustel, seminaridel, ekskursioonidel ja liikuval kontserdil. TAB avanädal toimus 7. – 11. septembrini, kuid avatud sündmused kestavad kuni novembri lõpuni. Biennaali peakuraatorid olid Lydia Kallipoliti (Kreeka/ USA) ja Areti Markopoulou (Kreeka/ Hispaania). Eestipoolse nõustajana panustas Ivan Sergejev.

TAB 2022 „Söödav“ tõstab esile pakilise vajaduse paigutada tootmine ümber linnade keskele ning taasleiutada uusi tarbimis- ja asustusmu­deleid. Sõnale “toit” lähenetakse nii sõna otseses mõttes kui ka metafooriliselt. Biennaalil uuritakse kohaliku tootmise ja isevarustatuse arhitektuuristrateegiaid ning võimalusi nende integreerimiseks juba ehitatud keskkonda. Kui seni on materjalide ja prügi ümbertöötlemine olnud arhitektuuri loomisel sekundaarsed, siis TAB 2022 kuraatorteema asendab traditsioonilised lineaarsed “tooda, kasuta ja vabane” süsteemid ringsüsteemidega, mille eesmärk on piirata materjalide ja ressursside kadu. Ehitatud keskkonna elutsüklite kavandamine ja kujundamine – nii materjalide, ehitiste kui ruumide osas, võimend­ab arhitektuuri kultuurilisi ja geograafilisi piire.

Loe lisa ja hoia end TAB uudistega kursis: 2022.tab.ee/et

TAB Facebookis: @tallinnarchitecturebiennale

TAB Instagramis: @tallinnarchitecturebiennale

Tallinna arhitektuuribiennaal 2011-2019

V TAB 2019: “Ilu loeb. Ilu tagasitulek”
11. september – 17. november 2019
Peakuraator: Yael Reisner

IV TAB 2017: bioTallinn
13. september – 27. oktoober 2017
Peakuraator: Claudia Pasquero

III TAB 2015: Isejuhtiv linn / Self-driven City
9. september – 18. oktoober 2015
Peakuraator Marten Kaevats, meeskond: Sille Pihlak, Siim Tuksam, Ivan Sergejev, Arhitekt Must, Helen Pau, Damiano Cerrone, Rebecca Kontus, Maria Derlõš, jpt

II TAB 2013: Taaskasutades nõukogude ruumipärandit / Recycling Socialism
4.-30. september 2013
Kuraatorid: Aet Ader, Kadri Klementi, Karin Tõugu, Kaidi Õis

I TAB 2011: Landscape Urbanism / Maastikuurbanism
8.-11. september 2011
Kuraator: Villem Tomiste