RAK II Õppereisid
Green Marine tehase külastus
11.detsember 2024 13:00-15:00
📍Green Marine tehas
Indrek Kajakas (juhatuse liige, Green Marine AS)
“Ehitusjääde – probleem või potentsiaal?”
Green Marine AS on jäätmekäitlusettevõte, mille eesmärgiks on edendada ringmajandust ehituses, suurendada oluliselt ohtlike ja probleemjäätmete ringlussevõttu ja taaskasutust läbi uute innovaatiliste keskkonnatehnoloogiliste arenduste.
greenmarine.ee/teenused/ehitusjaatmed/
Külastuse kokkuvõtvad mõtted:
Green Marine tehas on Eesti suurim ehitusjäätmete töötleja, mis töötleb keskmiselt 25 tonni segaehitusjäädet tunnis. Ettevõtte tegevus on oluline näide ehitussektori materjalide ringlussevõtu kitsaskohtadest ja võimalustest.Green Marine juhatuse esimehe, Indrek Kajakase sõnul mõjutavad ehitusjäätmete profiili ja taaskasutuse potentsiaali nii klimaatilised kui ka kultuurilised tegurid. Eestis ja Põhjamaades on ehitusjäätmete hulgas suurem osa problemaatilist isoleermaterjali, mille hulgas on kõige murettekitavam penoplast. Seda materjali on raske eraldada teistest jäätmetest ning umbes 3-4% penoplastist jõuab lõppkokkuvõttes merre.Lätis on nõuded ehitusmaterjalide osas erinevad, mis toob kaasa, et nende ehitusjäätmete hulgas on probleemseid soojustusmaterjalide osakaal väiksem. Samas on näiteks sanwich-paneelid ja nõukogudeaegse hoonefondi materjalid suures mahus ringlusse suunatav, kuna nende materjalid, nagu puit, silikaattellised, vill ja linoleum, on kergesti üksteisest eraldatavad ja ümbertöödeldavad.Tänapäeva hooneid kavandades on oluline arvestada, et näiteks karastatud klaas on materjal, mis ei ole taaskasutatav ning liigub ehitiselt otse prügimäele. Arhitektidel on oluline roll materjalide kestlikkuse ja taaskasutuse edendamisel, et vähendada ehitusjäätmete negatiivset keskkonnamõju
ÕPPEREIS: Brüssel
29.-31.jaanuar 2025
Eesti Arhitektuurikeskuse korraldatav RAKu õppereis külastab parimaid tänapäevaseid ringse arhitektuuri näited Brüsselis. Viimase kahe aastakümne jooksul on taas- ja korduskasutusest saanud oluline osa linna arhitektuurilipoliitikas, mille on omaks võtnud nii avalikud kui ka erasektori osapooled ning mida on innustanud äsja ametiaja lõpetanud BMA* Kristiaan Borret. Ringne arhitektuur on omanud linna ruumiloomes viimastel aastatel keskset rolli, avaldudes materjalide taas- ja korduskasutuses ehituses, olemasolevate struktuuride säilitamises ning tulevases adaptiivse taaskasutuse väärtustamises uute hoonete projekteerimisel.
* bouwmeester master architect (BMA) ehk Brüsseli regiooni arhitekti ülesanne on edendadalinnaprojektide ruumilist kvaliteeti Brüsselis sõltumatust positsioonist lähtudes.
29.01 PÄEVA KAVA
ROTOR, objektikülastus ROTOR DCsse
Rotor DC (Deconstruct) on disainistuudio Rotor DB kõrvalprojekt, mis tegeleb ehituselementide ja ehitusjäätmete korduskasutuse, demonteerimise, väärindamise ja vahendamisega. Alates 2012. aastast on Rotor dokumenteerinud olemasolevaid kasutatud ehitusmaterjalide edasimüüjaid Belgias ja naaberriikides ning koondab teadmisi platvormil opalis.eu ; opalis.eu/en ; rotordc.com ; rotordb.org/en
Arhitekt Tom Schoonjans tutvustab ka Rotor DC poolt juhitud suurprojekti FCRBE (Facilitating the Circulation of Reclaimed Building Elements), mille eesmärk on suurendada ringluses olevate taaskasutatud ehitusmaterjalide mahtu 2032. aastaks piirkonnas 50%. Projekt keskendub Prantsusmaale, Belgiale ja Ühendkuningriigile, hõlmates ka Hollandit, Iirimaad ja Luksemburgi. Projekti raames on koostatud juhendmaterjale ja läbi viidud pilootprojekte.
rotordb.org/en/projects/interreg-nwe-fcrbe
BC Architects, objektikülastus: Usquare Brussels res earch centre
Brüsseli ülikoolid ULB ja VUB avasid 2024.a veebruaris uue rahvusvahelise uurimiskeskuse, mis keskendub säästva ehituse teadmussiirdele ja valdkonna innoveerimisele. BC Architects projektiga pöörati hoones erilist tähelepanu materjalide demonteerimisele ja hooneelementide korduskasutamisele ning biopõhiste materjalide, näiteks spetsiaalset kanepi ja korgiga armeeritud Brüsseli pinnasest akustilise savikrohvi ning kanepbetooni kasutusele.Lähtudes üksikasjalikust kohapeal olevate elementide analüüsist on renoveerimisprojekti eesmärk olemasoleva pärandi väärtuste esiletoomine. Lähtudes üksikasjalikust kohapeal olevate elementide analüüsist on renoveerimisprojekti eesmärk olemasoleva pärandi väärtuste esiletoomine.Esimeses etapis renoveeriti ringse ehituse põhimõtetel kaks hoonet kus 90% materjalidest demonteeriti, puhastati ja testiti ehitusplatsil.Nõnda suudeti märkimisväärselt vähendada nii uute ehitusmaterjalide kasutamist kui ka jäätmete teket, aidates oluliselt kaasa CO₂ heite vähendamisele.
Külastust viib läbi arhitekt Emile Deroose.
bc- as.org/projects/usquare- feder
30.01 PÄEVA KAVA
BC Architetcs & Materials & Studies
seminar ja workshop “Building with earth”
9:30 – 16:30
BC Architects & Studies & Materials asutasid Ken De Cooman, Nicolas Coeckelberghs, Laurens Bekemans ja Wes Degreef aastal 2018. Tööühistu eesmärk on edendada ja laiendada savipõhist ehitust, nähes seda ühe olulise lahendusena ehitussektori tohutu keskkonnamõju vähendamiseks.
Töötuba ja seminari viib läbi BC Architetcs & Materials & Studies kaas- asutaja Nicolas Coeckelberghs.
- Ringkäik materjaliplatsil ja showroomis (1h)
- Geo- põhiste materjalide ülevaade BC Materials materjaliplatsil
- Ehitusmaterjalide tootmisprotsessi ja tehnoloogia tutvustus alates toorsavist kuni erinevate
pinnasepõhiste ehitusmaterjalide näidisteni
- Praktiline ülesanne – Carazas Test (2h)
- Praktiline test, mille käigus saavad osalejad katsetada erinevaid pinnase ja kiudude segusid.
Testkehade abil kujuneb maatriks, mis võimaldab anda ülevaate erinevatest
pinnasepõhistest ehituslahendustest.
- Praktiline test, mille käigus saavad osalejad katsetada erinevaid pinnase ja kiudude segusid.
- Loeng: “Unfired earth as a contemporary building material” (1h)
- Savi kui kestliku ehitusmaterjali omadused
- Pinnasepõhiste ehitusmaterjalide, ajalooliste ja kaasaegsete arhitektuurinäidete tutvustus
- Praktiline workshop – Pinnase testkehad (2h)
- Tampsavi krohvi proovide valmistamine
31.01 PÄEVA KAVA
Ouest architecture
objektikülastus: Zinneke
Endise trükikoja rek projekt töökodadega loomekeskuseks, mis keskendus hoonete olemasolevate struktuuride säilitamisele ning nende potentsiaali ümberkorraldamisele ja optimeerimisele. Projekt valmis ROTORi ja Ouest’i arhitektide koostöös ning lisaks materjalide ja elementide demonteerimisele ja taaskasutamisele oli oluline roll ka kogukonnaga koosloomel.Kuigi erasektoris kasutatakse taaskasutatud materjale järjest enam, on see avalike projektide puhul keeruline. Siin on tellija suhtumine määrava tähtsusega. Zinneke projekt peegeldab organisatsiooni põhiväärtusi: inimeste ja keskkonna austamist ning probleemide lahendamist dialoogi kaudu. Ka Ouest arhitektid pidid kohanema sellise kaasava protsessiga. Ouest meeskond nimetab end pigem “seguvoolijateks” kui “puhta joone järgijateks”, sest nad peavad eri kultuuride ja inimeste kohtumist huvitavamaks kui kindlate normide järgimist.
ouest.be/index.php/portfolio- items/zin
AgwA
objektikülastus: Karreveld school (1619_KARREVELD)
Ehituselementide korduskasutus arhitektuuribüroo AgwA projektis, mille käigus rekonstrueeriti endise farmaatsiaettevõtte büroo- ja tootmishoone põhikooliks.Koostöös tellijaga otsustati, et kõik elemendid pidid olema kergesti muudetavad, asendatavad või eemaldatavad, ilma et see kahjustaks projekti terviklikkust. Selline paindlik meetod aitas hoida kulusid kontrolli all ja lihtsustas ehitusprotsessi. Kõik lahendused kavandati paindlikkuse ja jätkusuutlikkuse põhimõtteid järgides. Erilist tähelepanu pöörati olemasolevate bürooelementide taaskasutamisele ning ajutiste ehitusmaterjalide võimalikule ümbertöötlemisele. Projekti eesmärk oli need elemendid koguda ja kasutada neid lõplikus koolihoone ehituses uuenduslikul moel.
Arhitektuuribüroo 51N4E
objektitutvustused ZIN in No(o)rd ja Recypark
51N4E on arhitektide ja spetsialistide kollektiiv, mis toetab inimesi nii iseseisvuses kui ka koostöös. Nende eesmärk on luua protsesse, mis edendavad avatud ja koostööl põhinevat disainikultuuri.Külastame 51N4F arhitektuuribüroo linnalaborit nimega TRACK, mis asub Brüsseli Põhja rongijaamas, vana raudteemuuseumi ruumides. Tutvustatakse kahte projekti: ZIN in No(o)rd ja Recypark. ZIN in No(o)rd, mis keskendus Brüsseli Põhjakvartali WTC tornide taaskasutamisele. Selle asemel, et olemasolevad hooned lihtsalt renoveerida, loodi neile täiesti uus mõõde – tornid ühendati 14 korruse kõrguse uue mahuga. Selle tulemuseks on hübriidhoone, mis ühendab elamispinnad, hotellid, tööruumid, spordi- ja vabaajakeskused, poed ning rohealad.Projekt keskendub ressursside taaskasutusele, mitte ainult olemasolevate materjalide ümbertöötlemise kaudu, vaid ka tänu uuenduslikule arhitektuurilisele lahendusele.
Recypark jäätmesorteerimisjaama ehitusel tehti koostööd Rotor’ida, ehitusel tehti koostööd Rotor’iga. Recypark’id on olulised Brüsseli ringmajanduse arendusele, ehk eesmärk oli luua park mis on mitmeti kasutatav ning mis ei asu linna serval. Hoone ehitusel otsustati taaskasutada vana ratsahalli konstruktsiooni ning loodi sorteerimisjaam ning avalik rulapark.
51n4e.com/projects/zini
https://51n4e.com/projects/recypark