Veneetsia arhitektuuribiennaali näitus Eestis

Foto: Tiit Veermäe, Tõrva linnaväljak

Rahvusvahelisel linnade päeval, 31. oktoobril 2020, avanes korraga Eesti väikelinnades näitus “Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna” (“Square! Positively Shrinking”), mis pidi algselt sel kevadel Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindama Eestit. Rahvusvahelise publikuni Veneetsias jõuab näitus kevadel 2021. 

„Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna“  keskendub kahanevate linnade elukeskkonna kvaliteedi parandamisele avatakse üheaegselt Tõrvas, Põlvas, Valgas, Raplas, Võrus, Kuressaares, Elvas ja Rakveres. Kõikide nende linnade linnaväljakud on valminud viimastel aastatel “Eesti Vabariik 100” arhitektuuriprogrammi “Hea avalik ruum” raames. Näituse autorid on Jiri Tintera, Kalle Vellevood, Garri Raagmaa, Martin Pedanik ja Paulina Pähn.

Näituse „Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna“ autorite sõnul on rahvastiku kahanemise põhjused globaalsed, kuid tagajärjed lokaalsed. Üks viis, kuidas selle nähtusega võidelda, on keskenduda elukvaliteedi parandamisele ning kohatunnetuse ning -identiteedi tugevdamisele. Kvaliteetsel linnaruumil on selles võitluses väga oluline roll ning selle heaks saavad linnad ja arhitektid väga palju ära teha. Kaheksa näitust aitavad teadvustada arhitekti võimalusi – ent ka vastutust –  elukeskkonna kvaliteedi eest seismisel ja selle tõstmisel.

Üleilmne linnastumine ei tule kellelegi üllatusena uudis. Prognoositakse, et 2050. aastaks elab 68% maakera rahvastikust linnades. Maal ja väikelinnased jäävad majad tühjaks, aiad kasvavad võssa, kaovad töökohad. Väikelinnade kahanemisega ja selle protsessi tagasipööramiseks võimaluste otsimisega tegeleb suurem osa maailmast ja  üks võimalus, kuidas sellega toime tulla, on kahtlemata linnaruumi kvaliteedi parandamine ning väikelinnadesse keskkonna loomine, mille üle lisaks arhitektidele ka elanikel on põhjust uhkust tunda.

Näitused toimuvad kaheksas väikelinnas väga erinevates kohtades – linnades, kus ekspositsiooni inspireerinud linnaväljakutel ongi olemas spetsiaalselt näituste jaoks mõeldud väligaleriid, leiabki näitus aset väljakul endal, teistes kohatedes näeb näitust mõnes galeriis või väljakuäärses hoones.  Sisult ühesugused näitused tutvustavad läbi linnaelanike endi kui ka professionaalsete fotograafide tehtud fotode kolmel ruumiskaalal: riik, linn ja linnasüda.

Näitused on avatud:

Rapla Kultuurikeskuse Rütmani Galerii, 31. oktoober kuni 15. november

Võru keskväljak, 31. oktoober – 20. november

Valga keskväljaku väligalerii, 31. oktoober – 14. november

Tõrva keskväljak, 31. oktoober – 29. november

Põlva keskväljak, 31. oktoober – 29. november

Kuressaare Kultuurikeskuse fuajee (Tallinna tn. 6), 31. oktoober – 12. november

Elva keskväljaku väligalerii, 31. oktoober – 31. detsember

Rakvere Pika tänava plats (Pikk tn. 22), 31. oktoober – 15. november

 

Partner 

Eesti Arhitektide Liit

Toetajad

Kultuuriministeerium

Rahandusministeerium

Eesti Kultuurkapital

Rakvere Linnavalitsus

Rapla Vallavalitsus

Võru Linnavalitsus

Valga Vallavalitsus

Elva Vallavalitsus

Põlva Vallavalitsus

Saaremaa Vallavalitsus

Tõrva Vallavalitsus

Balti Kultuurifond