Ekskursioon põnevas Patarei Merekindluses

Kestus

1 h 30 min

Hind

tavapilet 15€ / õppuritele 9€

Soeta piletid

Eksklusiivse tuuri käigus avatakse Kalaranna fordi rasked uksed ja keerulised koridorid. Ekskursioon viib külastajaid sellistesse kohtadesse, mis ei ole avalikkusele kunagi ligipääsetavad olnud.

Kalaranna forti on tuntud erinevate nimede all ning kandnud läbi ajaloo ka erinevaid funktsioone. Fordi ehitus algas 1830. aastal ning oli valmides muljetavaldav – merepoolsete müüride paksuseks on ligikaudu 2 meetrit ning kaitserajatise merepoolsel kolmel korrusel oli kokku 72 suuremat ja 18 väiksemat lahingkambrit.

19. sajandi keskpaigaks kaotas Kalaranna fort oma sõjalise tähtsuse ning hoonetekompleks kohandati ümber kasarmuks, kus paiknes periooditi üle mitme tuhande sõduri.

Peale Vabadussõda oli Tallinnas suur vanglakohtade defitsiit ning kuna toonane Kohtuministeerium hindas, et sõjaväe poolt on hoonetekompleks alakasutatud, rajati endisesse forti ja kasarmusse vangla. Keskvangla nime kandnud kinnipidamisasutus sai rahvasuus kiiresti Patarei vangla hüüdnime. Vanglaperioodiga on seotud ka hoone värvikaim ja värskeim ajalugu ning kõige kurioossemad lood, mida tuuri giidid osalejatega jagavad.

 

Прочтите на русском