28. okt. 2020

Eesti Arhitektuurikeskuse ekskursioonid Balti Manufaktuuri

Foto: Tõnu Tunnel

Прочтите на русском

 

Vaata tuuride ajagraafikut ja osta pilet siit (eesti keeles)

Koostöös Hepsor kinnisvaraga avame arhitektuurihuvilistele uksed Koplis asuvasse Balti Manufaktuuri.

Balti Puuvillavabrik on olnud Tallinna suurimaid tööstuskomplekse, mis oma enam kui 120-aastase ajalooga pakub avastamist nii arhitektuuri- kui ajaloohuvilisele. Hoone ehituse planeerimisega alustati 1898. aastal arhitekt Rudolf Otto von Knüpfferi projekti järgi ja valmides oli manufaktuurihoone oma 230 m pikkusega Tallinna suurimaid hooneid üldse.

Puuvill, mida vabrikus töödeldi, jõudis Eestisse üle kogu maailma – nii Ameerika Ühendriikidest, Brasiiliast kui Egiptusest. Manufaktuur oli üks suuremaid ettevõtteid Tallinnas, kus naised olid väga hinnatud tööjõud ning teenisid oma töö eest ka väärilist palka. Tööstus lõpetas oma töö lõplikult 2006-ndal aastal, pärast mida on hoonetekompleks seisnud suures osas tühjana.

Täna arendab manufaktuuri piirkonda Hepsor kinnisvara, kes on territooriumile planeeritud hulgaliselt erinevaid elu- kui äriruume, samuti unikaalset linnakeskkonda linnarahvale.

Tuur manufaktuuri territooriumil ning hoones kestab kokku 90 minutit ning ekskursioonid toimuvad eesti ja vene keeles. Kuna hüljatud tehasehoones liikumine on raskendatud ja kätkeb endas ka mõningaid ohtusid, ei ole ekskursioon sobilik alla 10 aasta vanustele lastele ning piiratud liikumisvõimega inimestele.