Mäekalda 13 Paarismaja

Arhitektid

Indrek Allmann
Architectural Design Office PLUSS

Asukoht

Mäekalda 13, Tallinn

Pindala

399,7 m2

Ehitusjärk

Valminud 2014

Fotod

Kert Saarma

Tüpoloogia

Elamu projektid

Sildid

Elamu, Tallinn, Puitkonstruktsioon, Kaasaegne arhitektuur, Kadriorg

See paarismaja on provotseeriv ja väljakutsuv. Esmapilgul võib see ehmatada, kuid lähemal tutvusel avab see end hästi toimiva ja tugeva kontseptsiooniga elamuna. Hoone nõudlik linnaehituslik aga ka looduslik keskkond seadis arhitektuurile mitmeid piiranguid, mis vajasid leidlikke lahendusi nende ületamiseks.

Justkui õhku tõstetud viilkatusega maja sulandub ajalooliste villade ritta, kuid tema eksklusiivne ja omanäoline fassaadilahendus ei lase tal kindlasti ka märkamatuks jääda. Kadriorg on olnud alati jõuka ja silmapaistva arhitektuuri hälliks.

Ligi poole krundist võtab enda alla järsk paekivikallak, mistõttu oli oluline täpselt läbi mõelda hoone ja selle mahtude paigutus. Hoone kaks osa on paigutatud teineteise suhtes risti nõlvaku jalamile ning, et maksimaalselt ära kasutada hoone ette jäävat siledama reljeefiga hooviala põhimahud on tõstetud korruse võrra kõrgemale. Hoone põhimahtusid eraldab läbikäik, mis viib maja tagusesse tehnoruumi.

Põhimahte iseloomustavad viltused seinapinnad, ebakorrapärased vormid ja Eesti konteksti arvestades ebatavaline materjali valik. Lehisest laudise puhul on kasutatud vana Jaapanist pärit tehnikat Shou-sugi-ban, kus puidu pinna põletamisega antakse laudisele tule-, niiskus- ja kahjurikindlus. Metalliga viimistletud osade puhul kasutati vaske ning spetsiaalset alumiiniumi ja vase sulamit.