Patarei Merekindlus

Asukoht

Kalaranna 28, Tallinn 10415

Pindala

16639,8 m2

Ehitusjärk

Valmib 2026

Foto

Ott Alver

Tüpoloogia

Ajalooline, Avalikud projektid

Sildid

Kalamaja, Avalik, Tallinn, Sadama piirkond

Imposantne mererannal kõrguv Patarei oli 19. sajandil Tallinna tähtsaim kaitserajatis, mis ehitati 1820. aastatel Preisi eeskujude järgi. Kindlus oli mõeldud 2000 inimese mahutamiseks ning see koosneb kaarja vormiga kaelast ehk goržist, lünetist, kus asusid eluruumid ja tööruumid, haiglakorpusest, barakkidest ja kaponiirist.

Eesti Vabadussõja ajal võeti hoone kasutusele vanglana, milleks jäi kuni 2005. aastani. Sealt alates on Patarei olnud mitmete arendusplaanide, planeerimiskonkursside ja töötubade objektiks. Neist tõsisem plaan oli idee majutada siia Eesti Kunstiakadeemia. Hoone on osaliselt avatud muuseumina ning siin korraldatakse ka erinevaid kultuurisündmusi, eelkõige gorži hoovis ja muudel välialadel kindluse ümber.

2019. aastal müüdi Patarei investeerimisfirmale US Invest. Nende eesmärgiks oli kujundada sellest mitmepalgeline, kontoreid, kortereid, teenindus- ja kaubandusettevõtteid ühendav kompleks. Peaprojekteerijaks on arhitektuuribüroo Arhitekt11. Sisehoovide, klaaskatuse ja välialade arendamiseks kokku kutsutud konkursi võitis 2020. aastal arhitektuuribüroo HG Arhitektuur. Nende pakutud lahendus võimaldab leida ajaloolisele hoonele uue tähenduse ning luua uusi võimalusi hea kooslusega keskkonnas. HGA hakkab hoove ja välialasid kujundama koostöös peaprojekteerija Arhitekt11-ga. Arendusprojekt peaks valmima 2026. aastal.

Kindluskompleksi juurde kuulub ka hoone idatiivas asuv 1200 ruutmeetril paiknev näituseala „Kommunismi vangla“, mis tutvustab hoone ajalugu, aga ka kommunistlikku ideoloogiat ja kuritegusid.