Kauplus Turist

Arhitekt

Peep Jänes

Asukoht

Tartu maantee 17, 10117 Tallinn

Pindala

3061,5 m2

Ehitusjärk

Valminud1982

Fotod

Martin Siplane, Ott Alver

See saladusliku välimusega hoone esindab omapärast Nõukogude tüüphoonet: välisturistide ostlemishuvi rahuldamiseks mõeldud ja kohalikele suletud kauplust. Sellest tuleneb ka hoone endasse sulgunud välimus, mida väljendab kinnine vorm ja tume tellis. Kauplus paistab silma ka kõrge ehituskvaliteedi poolest, mille taga on Soome ehitusfirma ja nende kaasatoodud materjalid.

Hoone eksterjöör koos ajaloolise nüüdseks hävinud sisekujundusega on saanud inspiratsiooni tuntud Soome arhitekti Alvar Aalto loomingust. Lehviku kujulises hoones asus kolmel avatud korrusel turistidele mõeldud kauplus ning ruumi kattis kuldset tooni lagi. Müügisaalile ja selle rõdudele lisaks asus ülakorrusel ka kunstigalerii koos väikese baariga.

Eesti taasiseseisvumisest alates on hoones paiknenud pangakontor, pood ning arvukalt erinevaid ööklubisid. Vaatamata asjaolule, et tegu on väga omanäolise ja nõukogude režiimile omase ehituspärandiga, on selle säilimine kahtluse all. Kuigi hoone võeti lühiajaliselt kaitse alla, siis see otsus on tänaseks kohtus ümber pööratud kaitse alla võtmisel tehtud protseduuriliste vigade tõttu. Hiljem on käivitatud selle koha uue detailplaneeringu koostamine ning tulevikus võib selle asemele kerkida mõni uus piirkonnale omane kõrghoone.