Veneetsia arhitektuuribiennaal

Näituse "Nõrk Monument" avamine (2018), foto: Tõnu Tunnel

Kuraatorivõistlus 2023

Eesti Arhitektuurikeskus (EAK) kuulutas välja rahvusvahelise võistluse, et leida parim idee ja kuraator Eesti väljapanekule 2023. aastal toimuval Veneetsia XVIII arhitektuuribiennaalil. Biennaali peakuraator on Lesley Lokko, peateemat ei ole veel hetkel välja kuulutatud. 

Võistluse eesmärk on leida parim kontseptsioon, mis kasvatab meie arhitektide ja nende loomingu nähtavust maailmas. Võistlusele oodatakse arhitektide, kunstiteadlaste, disainerite, sisearhitektide jt arhitektuurivaldkonnaga seotud erialase taustaga kuraatorite ettepanekuid. Lisaks kohalikele arhitektidele on Eesti väljapaneku ideevõistlusele oodatud osalema ka rahvusvahelised kuraatorid ja valdkonna professionaalid – teoreetikud ja tegevarhitektid.

Kaheetapilise konkursi esimese etapi tähtaeg on 3. mail kell 23.59 Eesti aja järgi. Teise vooru valib žürii kuni viis kandidaati või meeskonda, kellel avaneb võimalus oma ideega edasi töötada. Edasiarendatud ideekavandite avalik esitlus toimub juuni esimeses pooles Tallinnas. Võitja kuulutatakse välja juunis 2022. 

Esimese vooru võistlustöö peab sisaldama Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti näituse idee ja kujunduskontseptsiooni ning projekti meeskonna kirjeldust. Teises voorus tuleb näituse kirjeldust edasi arendada vastavalt žürii esitatud kommentaaridele ja küsimustele, esitada näituseruumi kujundust illustreerivad pildid, kataloogi jt teavitusmaterjalide koostamise põhimõtted ning detailne eelarve. Iga teises etapis esitatud töö eest maksab EAK preemiat 1000 eurot.

Võistlustöid hindab žürii, kuhu kuuluvad Eesti näituse komissar ja EAK juhataja Raul Järgarhitekt Raul Kalvo2021. aasta Eesti väljapaneku kaaskuraator Jiri TinteraKultuuriministeeriumi arhitektuuri- ja disaininõunik Veronika ValkSiska, Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojarikunstiteadlane ja kuraator Maria Arusoo ning arhitektuuriteadlane Andres Kurg. 

Kuraatorikonkursi tingimused leiad siit.

Küsimused ja täiendav info:
Raul Järg
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti näituse komissar
veneetsia@arhitektuurikeskus.ee

Veneetsia arhitektuuribiennaal on üks maailma olulisematest arhitektuurisündmustest, mida külastab tavaliselt üle 250 000 inimese. Biennaalil osalemine pakub Eestile ja meie arhitektidele ainulaadse võimaluse võimaluse rääkida kaasa arhitektuurimaailma suursündmusel ning tutvustada siinset arhitektuuri ja küsimusi, mis Eestile olulised.

Biennaal on kohtumispaigaks valdkonna professionaalidele üle maailma ning kohaks, kuhu tullakse tutvustama arhitektuurivaldkonna arengusuundi ja trende.

Veneetsia arhitektuuribiennaal on eraldi sündmusena toimunud alates 1980. aastast. Enne seda – alates 1968. aastast – toimusid arhitektuurinäitused kunstibiennaali raames. Eesti on Veneetsia arhitektuuribiennaalil osalenud alatas 2000. aastast, seni kokku kümnel korral. Viimati, aastal 2021, esindas Eestit Veneetsias ekspositsioon „Plats! Väärikas kahanemine“, mis uuris kahanevate linnade elukeskkonna kvaliteedi parendamist.

Eesti ekspositsiooni korraldajaks on olnud nii Eesti Arhitektide Liit kui Eesti Arhitektuurikeskus. Näitused valmivad Kultuuriministeeriumi ja Eesti Kultuurkapitali toel.

Veneetsia Arhitektuuribiennaal koosneb arvukatest näitustest ning sündmustest. Kõige olulisemaks on kuraatorinäitus, mille paneb kokku biennaali peakuraator. Suure tähtsusega on ka erinevad temaatilised näitused ning rahvuspaviljonides ja üldpindadel eksponeeritavad riikide väljapanekud.