Veneetsia arhitektuuribiennaal

Regenerative destruction

Veneetsia arhitektuuribiennaal on üks maailma olulisematest arhitektuurisündmustest, mida külastab tavaliselt üle 250 000 inimese. Biennaalil osalemine pakub Eestile ja meie arhitektidele ainulaadse võimaluse tutvustada siinset arhitektuuri ning neid küsimusi, mis Eestile olulised, rääkides kaasa suursündmusel, kuhu koonduvad tänase arhitektuurimaailma tähtsaimad ja põnevamad teemad.

Veneetsia arhitektuuribiennaal kõnetab arhitektuuri akadeemilist ja teoreetilist poolt, olles samas kohtumispaigaks valdkonna kõige nimekatele arhitektidele ning disaineritele ning kohaks, kuhu tullakse tutvustama kõige põnevamaid arengusuundi iga maa arhitektuurilises mõtlemises.

Veneetsia biennaali arhitektuuribiennaal on eraldi sündmusena toimunud alates 1980. aastast. Enne seda – alates 1968. aastast – toimusid arhitektuurinäitused kunstibiennaali raames. Eesti on Veneetsia arhitektuuribiennaalil osalenud alatas 2000. aastast.

Eesti ekspositsiooni näituste korraldamise taga on olnud nii Eesti Arhitektide Liit kui Eesti Arhitektuurikeskus, Kultuuriministeeriumi ja Eesti Kultuurkapitali toel.

Veneetsia Arhitektuuribiennaal koosneb arvukatest näitustest ning sündmustest. Kõige olulisemaks on kuraatorinäitus, mille paneb kokku biennaali peakuraator. Suure tähtsusega on ka erinevad temaatilised näitused ning rahvuspaviljonides ja üldpindadel eksponeeritavad riikide väljapanekud.

17. rahvusvahelisel arhitektuuribiennaalil La Biennale di Venezia (mai – november 2021) esindab Eesti Arhitektuurikeskus Eestit näitusega “Plats! Väärikas kahanemine”.  Biennaali kureerib arhitekt Hashim Sarkis peateemaga “How Will We Live Together”.

Loe Eesti väljapaneku kohta lähemalt veebilehelt positivelyshrinking.ee

Näituse autorid Jiri Tintera, Kalle Vellevoog, Garri Raagmaa, Martin Pedanik ja Paulina Pähn uurivad kahanevate linnade elukeskkonna kvaliteedi parandamisele. Näituse „Plats! Väärikas kahanemine. Kaheksa linna“ autorite sõnul on rahvastiku kahanemise põhjused globaalsed, kuid tagajärjed lokaalsed. Üks viis, kuidas selle nähtusega võidelda, on keskenduda elukvaliteedi parandamisele ning kohatunnetuse ning -identiteedi tugevdamisele. Kvaliteetsel linnaruumil on selles võitluses väga oluline roll ning selle heaks saavad linnad ja arhitektid väga palju ära teha.

Eesti paviljon Veneetsia arhitektuuribiennaalil 2021. aastal leiab aset Arsenales.

Väljapanekut korraldab Eesti Arhitektuurikeskus ning toetavad Eesti KultuuriministeeriumKultuurkapital, Rahandusministeerium, Rakvere Linnavalitsus, Rapla Vallavalitsus, Võru Linnavalitsus, Valga Vallavalitsus, Elva Vallavalitsus, Põlva Vallavalitsus, Saaremaa Vallavalitsus, Tõrva Vallavalitsus, Balti Kultuurifond.